четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Курц ја посети ХЕЦ „Матка”

matka

Последни вести

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц денеска, во рамки на официјалната посета на Република Македонија,  ја посети хидроцентралата „Матка” на ЕВН Македонија.

Курц имаше можност да се запознае со богатата историја на ХЕЦ Матка, која датира од триесетите години на минатиот век и е поврзана со електрификацијата, а со тоа и развојот на Градот Скопје.

Најчитани вести