сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 0

Курц: Многу сум среќен што Македонија организираше фер избори

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц, кој денеска со својот унгарски и словенечки колега, Пеетер Сијарто и Карл Ерјавец, во Брисел организираше работен појадок на Советот на ЕУ со македонскиот министер Никола Попоски за вчерашните избори во Македонија, во изјава за МИА по состанокот не го криеше задоволството во име на официјален Брисел за успешно спроведените парламентарни избори.

курц

Поврзани вести

Според Курц, сега е време победниците на изборите во брз рок да формираат стабилна Влада, јави дописникот на МИА од Брисел.

– Многу сум среќен дека по еден многу тежок временски период, Македонија можеше да организира фер избори. Сега мислам дека е потребно да се направи обид да се формира стабилна Влада што е можно поскоро, изјави Курц за МИА.

Најчитани вести