сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 0

Курц во посета на Македонија

Сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија Себастиjан Курц денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија.

sebastijan-kurc_201582312143

Поврзани вести

Сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија Себастиjан Курц денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија.

Како што е најавено, за време на посетата министерот Курц ќе има средба со македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски.

Како што соопшти МНР, разговорите меѓу македонскиот и австрискиот шеф на дипломатијата, се очекува да бидат фокусирани на мигрантско-бегалската криза, македонско-австриските односи и регионалната соработка.

Инаку, шефот на австриската дипломатија деновиве престојува на балканска турнеја. Тој досега ги посети Србија, Црна Гора и Албанија.

Најчитани вести