петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Курдите во Сирија го запреа напредувањето на џихадистите

kurdi

Последни вести

Курдските сили на северот на Сирија минатат ноќ го запреле напредувањето на џихадистите од групата Исламска држава кон градот Кобани, соопштија претставници на сириските Курди, објави МИА.

Исламската држава пред повеќе од две недели започна нови офанзива за преземање на Кобани.

Поради офанзивата повеќе од 100.000 Курди го напуштија градот, познат и како Ајн-ал-Араб и околните села и побегнаа во Турција.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести