четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Курдски бунтовници киднапирале 10 деца во источна Турција

kurdi

Поврзани вести

Курдски бунтовници киднапирале 10 деца во источниот дел на Турција.

Триесетмина вооружени борци на ПКК ноќта во неделата влегле во селото Чатекле и им наредиле на жителите да се соберат пред селската џамија. Тие соопштиле дека ќе земат со себе 10 деца на возраст меѓу 12 и 15 година, меѓу кои и едно девојче. Бунтовниците изјавиле дека децата ќе бидат обучувани за борци на ПКК.

Гувернерот на округот, Ведат Бјукерсој истакна дека за случајот е започната истрага.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести