петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Курдски бунтовници нападнале турски воен хеликоптер

helikopter

Последни вести

Курдски бунтовници денеска отвориле оган врз турски воен хеликоптер во округот Дијарбекир..

И покрај тоа што бил погоден од бунтовниците хеликоптерот успеал да се приземји. Во инцидентот нема повредени војници.

Турските безбедносни сили започнале операција за пронаоѓање на терористите.

Во последно време членовите на ПКК ги обновија терористичките напади и покрај актуелниот мировен процес за решавање на курдскиот конфликт.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести