четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Курдските министри најавија враќање во ирачката Влада

siriski-dezerteri-490x320

Последни вести

Курдските министри кои се повлекоа од Владата со повлекувањето на премиерот Нури ал Малики повторно влегоа во Владата, соопшти денеска министерот за надворешни работи Хошар Зебари, по националност Курд, кој исто така привремено се повлече.

Малики ги разлути курдските политичари обвинувајќи ги дека им пружиле заштита на терористите по освојувањето на милитантите од Исламската држава на големи делови на Ирак во јуни.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести