Македонија

„Курир“: ГДОМ со собири за одбрана на Македонија, СДСМ со демонстрации, насилство и суспендирање на изборите

„Курир“: ГДОМ со собири за одбрана на Македонија, СДСМ со демонстрации, насилство и суспендирање на изборите

Македонија изминативе денови е на нозе, но поделена и по бројност и по став и по начин на изразување на своите барања. На едната страна имаме масовни мирни граѓански собири, а на другата страна имаме платеници за насилни протести. На едната страна се веат македонски знамиња, а на другата се вее тупаницата, симболот на Канвас, пишува „Курир“.

На едната страна се упатуваат пораки за крај на кризата и избори на 5 јуни, а на другата се порачува дека нема да има мир.

Граѓанското движење за обнова на Македонија (ГДОМ) веќе две недели, мирно на масовни граѓански собири, во Скопје но и низ повеќето градови во Македонија со македонски песни, знамиња и пораки за мир и ставање на крај на кризата порачува дека Македонија е се што имаме.

protest-gdom1-1-768x432

„За Македонија се работи„ „Македонија не ја оставаме да ја распарчи Заев-избори на 5 јуни“ „Сценариото за виткање на кичма на Заев нема да помине“ „Неизбежни се избори“ „Доста Заев го множеше народот со нула“ се само дел од пораките кои граѓаните на собирите на ГДОМ ширум земјава ги испраќаат. Како што велат бараат изборите да се одржат на 5 јуни, како што е и договорено, бидејќи во тоа гледаат излез од кризата во која се наоѓа Македонија и нејзино продолжување напред.

gdom-bt

Од другата страна ги имаме поддржувачите на СДСМ, соработници на Сорос, хулигани кои се тренирани да прават насилство, нереди, да кршат институции, да палат и уништуваат културно наследство на Македонија.

 

1protestiprotesti-2nasilstvo

epa05271155 Protesters spill paint on the streets in front of the government building during the protest dubbed 'colorful revolution' against Macedonian President Ivanov's decision on wiretapping amnesty, in Skopje, The Former Yogoslav Republic of Macedonia, 21 April 2016. Ivanov on 12 April decided to abolish all judicial cases related to the big wire-tapping scandal that brought the country to early general elections scheduled for 05 June. The crisis started in 2015 when opposition SDSM started to publish illegally recorded wire-tapped phone conversations of the highest Governmental officials claiming they show financial crime and eventual evidences of electoral frauds of the ruling conservative VMRO-DPMNE party of then PM Gruevski. Gruevski denied everything saying 'foreign intelligence services' are trying to topple his Government he was administrating from 2006. EPA/NAKE BATEV
EPA/NAKE BATEV

И додека илјадниците граѓани на собирите на ГДОМ пред седиштето на СДСМ на полицијата и делеа цвеќиња, на другата страна поддржувачите на СДСМ потпомогнати од Сорос удрија по полицијата, не само со погрдни зборови „Да ви се случи Куманово“ туку и со камења, при што неколкумина полицајци беа повредени.

porta-8-768x512 porta-7-768x512 (1) porta-9-768x512 (1) porta-9-768x512 porta-2-1-768x512 (1) porta-1-1

Мајка Тереза
Мајка Тереза

porta-4-768x512 porta-6-768x512 porta-7-768x512

Повредена и навредена беше македонската историја, борба за слобода, која беше претставена на Порта Македонија, за изминатиов период да биде сквернавена од хулиганите од насилните протести.

На 21 април на најмасовниот граѓански собир на ГДОМ, огромно македонски знаме беше поставено на Порта Македонија, која претходно беше вандализирани од хулираните од насилните протести на СДСМ.

На едната страна имаме граѓани кои стојат за достоинството на Македонија, народот, културата, а на другата ги имаме оние сето тоа го сквернават и уништуваат.

protestiram9-768x530 protestiram5 protestiram8 protestiram4 (1) protestiram1 protestiram3 protestiram2