сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 18

„Курир“: Мегафоните на СДСМ ја одработуваат агендата

Вештачките тензии, физичките и вербалните напади и правењето хаос се само дел од агендата која мегафоните на СДСМ мора да си ја одработат, пишува „Курир“.

ivana-tuf-1-640x426

Поврзани вести

Вештачките тензии, физичките и вербалните напади и правењето хаос се само дел од агендата која мегафоните на СДСМ мора да си ја одработат, пишува „Курир“.

Порталот пишува дека една од најгласните од Студентскиот Пленум е Ивана Туфекџиќ која е член на СДСМ и блиска до партиското раководство. Таа често е во близина на челниците на опозицијата, со кои веројатно ги организира своите дејствувања на терен.

ivana-t

Туфекџиќ е блиска и до СОРОС од каде се претпоставува дека зема голема сума на пари за да прави опструкции на терен, да покажува насилство и ароганција.

Таа на мошне дрзок начин ја прекина прес-конференцијата на студентскиот правобранител Васка Бојаџи.

Туфекџиќ ниту е новинар кој поставува прашања ниту ова е нејзина прес-конференција, туку има за цел единствено да го попречува и блокира демократското право на студентите да изберат свој студентски лидер. Но за вакво насилничко и арогантно однесување, Ивана сигурно црпи пример од своите партиски идоли како Петре Шилегов кој исто така прекинувал прес-конференција.

На терен заедно со Туфекџиќ беа и Дарко Каевски и Игор Трајчевски, двајцата членови на ИО на СДММ. Тие пред да направат хаос прво се координираа во дворот на универзитетот, секако за подоцна да си ја одработат агендата диктирана од СДСМ.

foto-plenum-sdsm

foto-plenum-2sdsm

Најчитани вести