ТОП,Македонија

„Курир“: Народот сака избори на 24-ти април и крај на кризата

„Курир“: Народот сака избори на 24-ти април и крај на кризата

Граѓаните на Република Македонија се согласуваат со одлуката на владејачката коалиција дека изборите треба да се одржат на 24-ти април и со тоа да се испочитува договорот од Пржино, пишува порталот „Курир“.

Порталот пренесува дел од коментарите на граѓаните на социјалните мрежи и нагласува дека она што за граѓаните е најважно е тоа дека по предвремените избори очекуваат Македонија да излезе од кризата во која беше втурната. Тие коментираат дека СДСМ треба да се одважи и да излезе на избори, затоа што токму таа партија истите ги бараше.

Токму во опозицијата, граѓаните го наоѓаат виновникот за ваквата политичка состојба. Тие му порачуваат на Заев и на неговата партија да излезе на избори и да се соочи со реалноста. Но, исто така му испраќаат и порака дека на власт не може да дојде без избори.

fb-gragani1

На корисниците на социјалните мрежи им олесна одлуката изборите да не се одложуваат затоа што велат дека Македонија мора да оди напред.

Граѓаните велат дека СДСМ е партија во минато време и дека немаат доверба во неа. Исто така на социјалните мрежи граѓаните коментираат дека СДСМ треба да се распадне како партија затоа што со сегашниот состав е полна со криминалци.

fbgragani2-640x736

Во однос на обвинувањата од страна на СДСМ за прочистување на избирачкиот список, граѓаните велат дека челници на ДИК и МВР се луѓе од СДСМ и дека ако партијата не прави опструкции, таа работа може да биде завршена.

fbgragani3-640x583

На граѓаните…