Македонија

„Курир“: СДСМ први го искористија запирањето на кривичните постапки

„Курир“: СДСМ први го искористија запирањето на кривичните постапки

Одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов за запирање на кривичните постапки први ја искористија лица од СДСМ и соработници на партискиот лидер Зоран Заев. Звонко Костовски, инспектор од УБК, обвинет за шпионажа и неовластено снимање во случајот „Пуч“ повеќе не е во затвор, пишува „Курир“.

Казната од три години му беше прекината веднаш откако доби помилување од претседателот Иванов.

presuda-zvonko

Порталот потсетува дека Костовски за време на распитот го призна делото за кое се товареше и се спогоди со обвинителството. Снимените разговори осудениот му ги давал на колегата од МВР кој пак му ги предавал на верушевски. Крајната дестинација биле странските тајни служби.

Костовски, кој заедно со Зоран Заев и Зоран Верушевски е меѓу осбвинетите за „Пуч“ завчера излезе на слобода бидејќи одлуката на Иванов стапи на сила веднаш по нејзиното објавување.

presuda-sitel-1

Освен тој, низа социјалдемократи од раководството на партијата се помилувани со оваа одлука на претседателот, меѓу кои и сегашниот лидер Зоран Заев и неговиот претходник Бранко Црвенковски.