среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Курсот на турската лира се приближува до најниско ниво

turska-lira

Поврзани вести

Курсот на турската лира се доближува до најниско ниво, откако земјата ја потресе корупциски скандал, а американската централна банка ја објави одлуката да започне да ја ограничува валутната помошна програма, пренесе „Ројтерс“.

Лирата, која веќе беше ослабена во очекување на американското решение за престанок на стимулантните валутни мерки, ја намали вредноста дополнително, по почетокот на големата полициска операција, во рамките на која десетици бизнисмени и поврзани лица со власта беа притворени под сомнение за корупција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести