недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Кушлер: Проектот „Скопје 2014“ е важен за цела Европа

skopje

Поврзани вести

Проектот „Скопје 2014“ е важен за цела Европа, оти ја промовира културната разновидост и го негува античкото наследство. Јас сум импресиониран од проектот, вели Ханс Кушлер професор на Универзитетот во Инсбрук, Австрија и претседател на Меѓународната организација за напредок во интервју за Програмата „Гласот на народот“, пренесе МИА.

Тој во интервјуто вели дека Македонија има право да се именува како сака и нема дилема дека името Македонија е право на земјата оти и Грција и Македонија имаат античка историја.

„Жалам што одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг во случајот со Македонија не најде одглас во одлуките на челниците на земјите од Европската унија и НАТО и државата се уште не  е членка на овие меѓународни ентитети“, оценува Кушлер.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести