среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 42

Кувајт го отповика амбасадорот од Иран

ambasador

Последни вести

Кувајт го отповика својот амбасадор во Иран поради нападот врз дипломатското претставништво на Саудиска Арабија во Иран.

Во соопштението не се наведува како тоа ќе се одрази врз кувајтско-иранските односи.

Саудиска Арабија претходно ги прекина односите со Иран, а слични чекори презедоа и Бахреин, Судан и Обединетите Арапски Емирати.

За време на посетата на Ријад, Самех Шукри рече дека однесувањето на Иран по погубувањето на шеикор Нимр ал-Нимра, претставува исто што и мешање во внатрешните работи на Саудиска Арабија.

Најчитани вести