недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Кувајт: Уапсени седум лица поврзани со терористичкиот напад

Кувајт: Уапсени седум лица поврзани со терористичкиот напад

Кувајт: Уапсени седум лица поврзани со терористичкиот напад

Поврзани вести

Во Кувајт во текот на ноќта уапсени се седум лица, меѓу кои и возачот кој го превезувал бомбашот-самоубиец до шиитската џамија Ал Имам ал Садек во центарот на градот, во петокот, кога се убиени 26 лица и 227 се повредени, пренесува МИА.

Кувајтското Министерство за внатрешни работи соопшти дека е уапсен Абдул-Рахман Сабах Аидан Сауд, возач на јапонскиот автомобил, кој ја напуштил џамијата веднаш по бомбашкиот напад во петокот.

Во соопштението се наведува дека тој бил илегален жител на Кувајт и оти е роден 1989 година.

Кувајтските власти го уапсија и сопственикот на куќата каде бомбашот-самоубиец се криел, кој е кувајтски државјанин и приврзаник на „фундаменталистичката и девијантна идеологија“, објавува кувајстката новинска агенција КИНА.

Џихадистите од Исламска држава ја презедоа одговорноста за самоубиствениот бомбашки напад на 2000 верници, колку што беа присутни во петокот во џамијата.

Најчитани вести