четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Кувајтските власти будно ги следат роднините на „Џихадистот Џон“

gihadiii_john

Последни вести

Кувајтските власти будно следат неколку роднини на Мохамед Емвази, познат како „Џихадистот Џон“, или џелатот на џихадистичката „Исламска држава“, кој обезглавил најмалку петмина западни заложници, пишува локален весник, пренесува МИА.

Неколку роднини на Емвази кои живеат и работат во Кувајт имаат британско државјанство, јавува кувајтскиот весник „Ал кабас“, пренесува Танјуг.

– Безбедносните агенции презеле неопходни мерки за деноноќно да ги следат, пишува весникот повикувајќи се на неименуван извор.

Кувајтскиот весник на наведе колку роднини има Емвази кои живеат и работат во Кувајт, додека властите на арапската земја „молчат“ по тоа прашање.

Јорданскиот весник „Ал раи“ пишува дека безбедносните извори навеле дека таткото на Емвази Џасем Абдулкарим „во моментот се наоѓа во Кувајт“ и оти се очекува да биде повикан на разговори од страна на кувајтските власти.

фото: Independent.co.uk

Најчитани вести