Спорт

Квитова експресно до титулата на Вимблдон

Квитова експресно до титулата на Вимблдон

Чешката тенисерка Петра Квитова, се закити со титулата на третиот Грен слем турнир Вимблдон, откако во финалеето за 54 минути јасовалд аКанаѓанката Ежени Бушар со 6:3, 6:0.

Квитова со освојувањетонаоваа титулар го повтори успехот од 2011 година кога прв пат го подигна пехарот на Вимблдон.
Чешката тенисерка ја запиша втората меѓусебна победа против Бушар во исто толку дуели.