недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Лагард: Излегувањето на Грција од ЕУ е можно, но тоа нема да значи „крај на еврото“

Ireland Ms. Christine Lagarde

Поврзани вести

Генералната директорка на Меѓународниот монетарен Фонд Кристин Лагард, во интервјуто за Франкфуртер Алгемане Цајтунг оценува дека излегувањето на Грција од евро зоната е „можност“, јавува МИА.

„Илегувањето на Грција од евро зоната е можност“ – изјави Кристин Лагард, која учествува на состанокот на министрите за финансии на Г7 во Дрезден.

Според Лагард, евентуалното излегување на Грција „нема да биде обична прошетка“, но тоа исто така нема да значи „крај на еврото“.

Најчитани вести