вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Лагард: На Европа и’ се заканува дефлација

Нов удар на економијата во евро зоната

Ireland Ms. Christine Lagarde

Поврзани вести

Меѓународниот монетарен фонд предупредува дека на евро зоната и’ претстои опасност од дефлација.

Перидот на слаба инфлација би можел да продолжи во евро зоната и затоа централните банки треба да бидат подготвени да реагираат за да ја спречат пропагандата на се’ уште несигурното закрепнување, порача директорката на ММФ, Кристин Лагард.

„Потенцијална опасност од дефлација постои. Проценуваме дека шансите за тоа се од 15 до 20 отсто и затоа им препорачуваме на централните банки да бидат внимателни и да бидат спремни во случај да ги искористат сите расположливи средства од своите монетарни политики за да ги предупредат да не се случи такво нешто“, рекла Лагард.

Во февруари стапката на инфлација во 18-те земји на евро зоната била 0,8 отсто, што е прилично под проекциите на Европската централна банка, која предвиде раст од два отсто.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести