петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Следната рунда на „Женева-2“ е на 10 февруари

lahdar brahimi

Поврзани вести

Следната рунда разговори во рамките на мировната конференција за Сирија, „Женева-2“ е предвиден за 10 февруари, изјави денеска цпецијаниот пратеник на ОН и Арапската лига за Сирија, Лахдар Брахими, на крајот на првиот круг од разговорите меѓу сириската опозиција и режимот на Башар ал Асад, пренесе „АФП“.

„Тоа беше почетокот, врз кој може да градиме понатамошни преговори“, изјавил Брахими, истакнувајќи го присуството на неколку точки на согласност меѓу двете страни. Тој истакна дека почетокот е скромен, но сепак е почеток.

Во меѓувреме, постигната е начелна согласност за продолжување на разговорите на 10 февруари. Датумот сепак ќе биде официјално потврден по консултации на делегацијата на сирискиот режим со Дамаск.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести