Македонија

Лајчак: Европскиот интерес мора да надвладее над личната или политичка агенда

Лајчак: Европскиот интерес мора да надвладее над личната или политичка агенда
Лајчак: Европскиот интерес мора да надвладее над личната или политичка агенда

По Европската комисија, на прогласувањето неуспешен крај на преговорите за надминување на политичката криза во Република Македонија од страна на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, претпладнево реагираше и министерот за надворешни работи на Словачка, Мирослав Лајчак.

Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, Лајчак, кој е дел од Советот за надворешни и општи работи на Европската унија каде се носат клучните одлуки и препораки во однос на проширувањето и земјите во тој процес, на својот официјален профил на социјалната мрежа „Твитер”, му порача на Заев, како и на останатите политички лидери во Македонија дека европскиот интерес треба да надвладее над личната и политичка агенда.

– За да се надмине длабоката криза во Македонија потребен е функционален компромис од страна на сите. Европскиот интерес мора да надвладее над личната или политичка агенда, порача Лајчак.