петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Лауда: На Мекларен и Ферари болидите се ѓубре

lauda

Последни вести

Трикратниот шампин во Формула 1, Австриецот Ники Лауда, упати остри критики кон челнците на Мекларен и Ферари. Според него причината за неуспехот на овие тимови во најбрзиот циркус на денешницата , не е во промената на правилата и новите турбо мотори, туку во организавијата и способноста на самите екипи.

Мекларен има шанси да ги користи истите мотори како Мерцедес . Затоа причината за неуспехот е во тоа што болидите им се ѓубре. За Ферари сум убеден дека моторот е на највисокото ниво и повторно болидот е ѓубре , изјави Австриецот.

Од почетокот на сезоната Мекларен и Ферари немаат триумфирано на ниедна трка. Лидерските места на подиумот годинава се резервирани за тимот на Мерцедес, односно пилотити Луис Хамилтон и Нико Розберг. Само еднаш на највисокото место на подиумот застана Австралиецот Даниел Рикардо.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести