сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Лавина во Швајцарија: Четири лица загинаа

lavina

Поврзани вести

Лавина на Алпите во јужниот дел на Швајцарија затрупа неколку скијачи, а загинаа најмалку четири лица. Тамошните медиуми јавуваат дека еден скијач се здобил со сериозни повреди.

Меѓу жртвите е и еден водич, а несреќата се случила во кантоната Валис. Еден маж загинал додека скијал надвор од означената патека.

Локалните власти веќе неколку дена предупредуваат на лавини, а во текот на зимата во Швајцарија во лавини загинаа 11 лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести