среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Лавров: Борбата со Ал Каеда треба да е главна тема на „Женева-2“

lavrov

Поврзани вести

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров смета дека борбата против Ал Каеда треба да биде главна тема на меѓународната мировна конференција „Женева-2“, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

„Ширењето на екстремизмот и тероризмот во Сирија е многу важен проблем и тоа го признаа сите претставници на светската заедница. На 22 јануари во Монтре започнува меѓународната конференција за Сирија. Само самите Сиријци можат да ја одредат иднината на својата земја, а диктираните рецепти нема да доведат до национално согласност“, изјавил Лавров.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести