петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Лавров: Европа затвора очи пред препородот на фашизмот, тоа нема да го дозволиме

Според него, актуелните случувања во Украина не се маршови со пароли со кои се воспеваат нацистичките злосторства, туку тоа е фашизам во живо.

sergej lavrov

Поврзани вести

Во Европа многу години се затвораат очи на препородот на идеологијата на фашизмот, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сегеј Лавров, наведувајќи дека трагедијата во Одеса на 2 мај е чист фашизам.

„Нема да дозволиме обновување на фашизмот во Европа, а со тоа и во Русија,“ изјави Лавров при свеченото положување цвеќе кај меморијалната плоча посветена на службениците на Министерството за надворешни работи на поранешно СССР, загинати во Втората светска војна.

Шефот на руската дипломатија изјави дека Русија нема да дозволи да се пикнат под тепих фактите за трагедијата во Одеса, како што се обидува владејачката коалиција во Украина сокривајќи ги резултатите од истрагата во јавноста.

Според него, актуелните случувања во Украина не се маршови со пароли со кои се воспеваат нацистичките злосторства, туку тоа е фашизам во живо.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести