недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Лавров го повика Дамаск да не потклекнува на провокации околу одржувањето на „Женева-2“

sergej lavrov

Поврзани вести

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, го повика Дамаск да не потклекнува на провокации околу одржувањето на меѓународната конференција за Сирија, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

„Во моментов околу одржувањето на ‘Женева-2’ се подготвуваат различни маневри, обиди да се создадат вештачки пречки, за да се отежни работата на конференцијата. Во оваа подготвителна фаза од исклучителна важност е размената на мислења“,рекол министерот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести