среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 49

Лавров инсистира на детална истрага на нападот на хуманитарниот конвој

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров повика денеска на детална и непристрасна истрага за неодашнешниот напад врз хуманитарен конвој во Сирија.

99513544

Поврзани вести

Лавров, на седницата на Советот за безбедност на ОН, посветена на Сирија, истакна дека прекинот на огнот, кој беше усогласен на 9 септември со САД, може да функционира само ако постои сеопфатен пристап и истовремени чекори кои ќе ги преземат сите страни во судирите.

– Во спротивно, ништо нема да се случи, истакна Лавров.

Претходно генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун нагласи дека прекинот на огнот во Сирија може да „оживее“, јави Танјуг.

Најчитани вести