сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Лавров: Кризите во Сирија и Украина беа вештачки создадени со цел смена нa власта

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на средба со неговиот словенечкиот колега Карл Ерјавец во Москва изјави дека кризите во Сирија и во Украина беа вештачки создадени со цел смена на властите во тие земји.

Ìèíèñòð èíîñòðàííûõ äåë Ðîññèè Ñåðãåé Ëàâðîâ

Поврзани вести

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на средба со неговиот словенечкиот колега Карл Ерјавец во Москва изјави  дека кризите во Сирија и во Украина беа вештачки создадени со цел смена на властите во тие земји, пренесоа медиумите.

„Сега во преден план излегуваат најтешките кризи, создадени на спорен начин во Сирија, Либија, Ирак. И во Украина мотивите се истите – смена на власта. Треба да се бараат начини за нивно решавање и главно вниманието треба да се насочи кон прекин на насилството и сите да започнат дијалог без претходни услови“, рече Лавров.

Лавров со Ерјавец ќе ја разгледа примената на патоказот на ОБСЕ за прекин на насилствата во Украина. Според шефот на словенечката дипломатија, Словенија позитивно гледа на неодамнешните претседателски избори во Украина.

Новоизбраниот украински претседател Петро Порошенко изјави дека ќе вложи напори за обновување на дијалогот, тоа внесува оптимизам. Знам, дека вие сте заинтересирани за таков пат на дијалогот, рече Ерјавец.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести