четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Лавров: Меѓународната конференција „Женева-2“ дава вистинска шанса за постигнување на мир во Сирија

sergej lavrov

Поврзани вести

Меѓународната конференција за Сирија, „Женева-2“ дава вистинска шанса за постигнување на мир во Сирија, изјавил министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, во својот говор на отворањето на форумот, пренесе „РИА Новости“.

„Јасно е дека меѓусиријските преговори нема да се ниту лесни, ниту брзи. Постојат мал број сили, кои на зборови ја поддржуваат ‘Женева-2’ , но не го посакуваат нејзиниот успех, но сепак конференцијата дава ако не стопроцентна, тогаш вистинска шанса за постигнување на мир во Сирија“, истакнал Лавров.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести