петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Лавров: Милењето на Западот за Крим не ме интересира

lavrov1-630x289

Последни вести

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров денеска изјви дека не го интересира мислењето на Западот за прашањето на Крим, како ни за другите внатрешни прашања на Русија.

-Не ме интересира мислењето на Западот за ова и подеднако сум незаинтересиран за нивното мислење и за другите внатрешни парашања на Руската Федерација, рече Лавров на маргините на форумот Валдај во Сочи, одговарајќи на прашањето дали Запад ќе продолжи со инсистирањето Русија да и го врати Кримскиот Полуостров на Украина, пренесоа руските медиуми.

Лавров, претходно, во излагањето за прашањата на руската надворешна политика, рече дека меѓународното признание на Крим не зависеше од Русија, која само одговори на волјата на граѓаните од овој полуостров, кои се наоѓаа под вистинска закана од „екстремистичките елементи кои ја освоија власта во Киев“.

-Мислам дека вистината сега е очигледна за поголемиот број нормални политичари ширум светот, рече Лавров и додаде дека некои европски политичари веќе го посетиле Крим

Според Лавров, предвидувањата за завршување на кризата во Украина се залудни, а најважно е да се концентрираат на имплементацијата на спогодбата од Минск за прекин на огнот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести