недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 12

Лавров: Москва ќе ги штити правата на Русите во странство

sergej lavrov

Поврзани вести

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, истакна дека Москва ќе продолжи да ги штити правата на Русите кои живеат надвор од земјата цитиран од „АФП“.

„Ќе ги заштитиме интересите на Русите преку политичко-дипломатски средства“, изјавил министерот за време на состанокот со претставниците на Министерството за надворешни работи во руските региони.

„Ќе инсистираме во земјите во кои живеат руски граѓани, нивните права и слободи да бидат целосно почитувани“, рекол Лавров.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести