недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Лавров: Москва не планира инвазија на југоисточна Украина

sergej lavrov

Поврзани вести

Русија не планира да изврши инвазија на југоисточна Украина, но Москва ќе го почитува резултатот од референдумот за статусот на Крим што се одржува в недела, изјави денеска во Лондон шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров по разговорот со американскиот колега, Џон Кери.

„Руската Федерација нема и не може да има било какви планови за инвазија на југоисточниот регион на Украина“, вели Лавров.

Како што пренесоа агенциите, шефот на руската дипломатија по разговорот со Кери, Лаворов изјавил дека Русија и САД „немаат заедничка“ визија по прашањето за Украина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести