петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Лавров: Одлуките од „Женева-2“ треба да бидат плод на меѓусебен договор на страните во сирискиот конфликт

lavrov

Поврзани вести

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека одлуките кои ќе се донесат во рамките на мировната конференција „Женева-2“ треба да бидат плод на меѓусебен договорм помеѓу земјите во сирискиот конфликт, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

„Одлуките што ќе бидат преземени во рамките на мировната конференција треба да бидат плод на договор меѓу земјите во сирискиот конфликт и на никаков начин и од никој не треба да бидат наметнати на учесниците на конференцијата“, истакнаа од името на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров од руското Министерство за надворешни работи.

Сергеј Лавров ќе се сретне утре со сирискиот министер за надворешни работи Валид Муалем во Москва. Тие ќе разговараат за детално спроведување на мировната конференција „Женева-2“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести