вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Лавров: Плановите на САД за испорака на оружје за Украина го поткопуваат договорот од Минск

lavrov1-630x289

Последни вести

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека плановите на САД за испорака на оружје за Украина ги поткопуваат постигнатите договори од Минск, пренесе МИА.

– Голем број Европејци го сметаат ваквиот план за многу опасен, но во ЕУ има и такви што буквално поттикнуваат снабдување со такво оружје. Тоа е недвосмислено однесување за уривање на договорите од Минск и нивно директно кршење, истакна Лавров.

Според него, Русија е подготвена да учествува во разгледување на предлозите за испраќање мировна мисија во источниот дел на Украина, доколку страните во конфликтот се заинтересирани за тоа.

Украинската армија денеска соопшти дека еден нејзин припадник е убиен во последните 24 часа во борбите во источниот дел на земјата и покрај објавениот прекин на огнот.

Најчитани вести