среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 41

Лавров пристигна во Белград

lavrov_dacic

Последни вести

Миистерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров пристигна во посета на Србија, пишува РТС.

На аеродромот во Белград, Лавров беше пречекан од неговиот српски колега Ивица Дачиќ. Официјалниот дел на посетата на Белград рускиот шеф на дипломатијата ќе го отпочне во петок, кога ќе се сретне и со премиерот на Србија, Александар Вучиќ.

Главни теми на разговорите ќе бидат соработката помеѓу Србија и Русија, билатералните односи како и српското претседавање со ОБСЕ, соопшти српското МНР.

Фото: Б92

Најчитани вести