сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Лавров: Русија и Србија продолжуваат да работат на Јужен тек

13367mala

Поврзани вести

Рускиот шеф на дипломатијата, Сергеј Лавров, потврди дека Русија и Србија продолжуваат да работат на гасоводот Јужен тек. Лавров изјави дека овој проект е единствена гаранција за гасоводната сигурност на југоисточна Европа.

Гасоводот треба да ја заобиколи Украина, но Европската Унија смета дека продолжувањето на градежните работи на гасоводот претставува кршење на санкциите против Русија.

Русија на 16-ти јуни ги затвори вентилите за плин за Украина, поради долгот кој Киев го има кон Москва. Руски „Гаспром“ ја удвои цената на гасот за Украина по менувањето на претседателот Виктор Јанукович.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести