среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Лавров: Руската војска нема да интервенира во Украина

НАТО неодамна процени дека најмалку илјада руски војници биле во во источниот дел на Украина, каде про-рускиот сепаратисти се борат со украинските сили. Лавров изјави дека на денешната средба на Контакт групата во Минск треба да се побара итен прекин на огнот.

lavrov

Последни вести

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров  денеска изјави дека руската војска нема да интервенира во Украина.  Киев и Запад пак тврдат дека Москва веќе интервенирала.

НАТО неодамна процени дека најмалку илјада руски војници биле во во источниот дел на Украина, каде про-рускиот сепаратисти се борат со украинските сили. Лавров изјави дека на денешната средба на Контакт групата во Минск треба да се побара итен прекин на огнот.

Според планот на украинскиот претседател Петро Порошенко, сепаратистите треба да се разоружаат што, според Москва пак, значи дека да си дозволат да бидат уништени.

Лавров порача дека САД и ЕУ мора да го поттикнат Киев да ги повлече владините сили она позиции од кои нема да можат да стрелаат врз цивили.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести