сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Лавров: Сите региони на Украина да учествуваат во уставните реформи

lavrov

Поврзани вести

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров ги повика сите региони и политички сили на Украина да учествуваат во уставните реформи, пренесе „РИА Новости“.

„За да биде реформата сеопфатна, потребно е да се нормализира ситуацијата во Украина и да се надмине длабоката внатрешна криза. Во процесот треба да учествуваат сите региони без исклучок, со еднакви права на глас“, рекол Лавров.

Министерот истакнал дека Русија ќе инсистира на тоа сегашните власти во Украина отворено и искрено да ги поканат сите политички сили и сите региони за учество во уставниот процес.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести