недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Лавров: Транспортот на сириското хемиско оружје се спроведува успешно

hemisko-oruzje-maski

Поврзани вести

Процесот на транспортирање на сириското хемиско оружје се спроведува успешно, изјавил министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров по преговорите со сирискиот колега Валид Муалем, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

„Русија активно учествува во ова, обезбедува финансиски средства, потребната опрема, превозни средства, како и преку учеството во воспоставувањето на морските компоненти од операцијата, од страна на руската военопоморска флота“, истакнал Лавров.

Мнистерот додал дека Москва и Дамаск ја потврдиле својата намера да ги испочитуваат индикативниот рокови за исполнување на задачата при воспоставување на сите потребни мерки за безбедност.

„И покрај обидите да се отежни спроведувањето на операцијата за отстранување на хемиското оружје од Сирија, таа како целина се одвива успешно “ рекол рускиот министер.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести