четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Лавров: Украина да прекине со флагрантното кршење на договорот од Минск

lavrov

Последни вести

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров го повика претседавачот на Организацијата за безбедност и соработка на Европа (ОБСЕ) Ивица Дачиќ да го искористи својот авторитет и набљудувачката мисија на оваа организација во Украина да побара од властите во Киев да прекинат со флагрантно кршење на договорите од Минск.

Како што пренесува ТАСС, Лавров во телефонски разговор со Дачиќ истакнал дека според извештаите, украинските вооружени сили користат артилериско оружје од голем калибар за да ја гранатираат самопрогласената „Народна Република Доњецк“.

Шефот на руската дипломатија го објавил извештајот за тоа на својот Фејсбук профил.

Најчитани вести