среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Лавров: Украина е на раб на граѓанска војна

Поврзани вести

Украина е на работ од граѓанска војна, изјавил рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

– Кога Украинци убиваат Украинци се смета дека е блиску граѓанската војна. Во источниот и во јужниот дел на Украина има вистинска војна со тешко оружје. Ако тоа е погодно за слободни и фер избори, тогаш не знам што значи фер и слободно, истакна Лавров.

Во Украина за 25 мај се закажани предвремени претседателски избори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести