петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Лавров во Србија, разговори за „Јужен тек“

Министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров денеска е во Србија. Главна тема на разговорите со претседателот на Србија Томислав Николиќ и премиерот Александар Вучиќ е изградбата на јужниот руски гасовод „Јужен тек“.

sergej201432510320

Последни вести

Во Србија се наоѓа главното гасоводно депо за југоисточна Европа, Австрија и Италија во местото Банатски Двор и ако Србија се откаже од изградбата пропаѓа рускиот проект…

Министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров денеска е во Србија. Главна тема на разговорите со претседателот на Србија Томислав Николиќ и премиерот Александар Вучиќ е изградбата на јужниот руски гасовод „Јужен тек“.

Европската Унија поради ургенциите на САД наложи блокада на изградбата. Во Србија се наоѓа главното гасоводно депо за југоисточна Европа, Австрија и Италија во местото Банатски Двор и ако Србија се откаже од изградбата пропаѓа рускиот проект.

Тема на шатл-посетата на Лавров ќе биде и состојбата на Балканот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести