сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Лавров: Воведувањето на нови санкции значи прекинување на мирот

13367mala

Последни вести

Сергеј Лавров, министерот за надворешни работи на Русија, изјави дека Европската Унија ги поткопува мировните напори во источна Украина со заострувањето на санкциите кон Москва, јавува руската агенција Интерфакс.

„Носењето на одлуки од овој вид во момент кога мировниот процес води кон стабилност значи да се избере патот на кој се поставуваат пречки за да се дојде до мировен процес“, вели Лавров.

Лавров новите санкции ги нарече „непријателски чин“ и додаде дека Русија на нив ќе одговори „мирно, адекватно и во склад со заштитата на руските интереси“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести