петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Лавров зачуден од потпишувањето на договорот за асоцијација меѓу Украина и ЕУ

sergej lavrov

Поврзани вести

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров истакна дека Украина би требало да почека „повеќе легитимна“ ситуација за да го потпише договорот за асоцијација со Европската унија.

Рускиот прв дипломат е зачуден од фактот дека Киев го потпиша политичкиот дел од договорот пред формирањето на новите органи на власта, како резултат на предвремените претседателски избори, што треба да се одржат на 25 мај, како и воведување на уставни реформи, пренесоа руските медиуми.

Според Лавров потпишувањето на сличен документ од сосема легитимни власти би било повеќе етички чекор.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести