четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Лавров: Западот има колонијално размислување, старо еден век

wmd-lavrov-syria-use.si_

Последни вести

Шефот на МНР на Русија, Сергеј Лавров изјави дека целта на западните санкции е да ја натера Русија да ја промени својата позиција по клучните прашања, а не да ја регулира кризата во Украина.

„Нашите партнери, кои воведоа санкции против нас, не скриваат дека целта на овие мерки не е Украина. Во суштина нивните изјави и постапки постојано поминуваат низ вистинската цел на рестрикциите – да се трансформира Русија, да се промени нејзината позиција по клучните прашања за прашањата кои се принципиелни за нас, а со тоа да се натера да се прифати позицијата на Западот“, изјави министерот во интервју за телевизискиот канал НТВ.

Според зборовите на Лавров, таквото однесување е нешто „од минатиот век, минатата епоха, тоа е колонијално размислување“.

Министерот подвлече дека западните политичари не зборуваат за промена на режимот во Русија, „иако некои од маргиналците во Европа одвреме-навреме изјавуваат за тоа“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести