вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Лавров: Западот не сака примирје во Украина

lavrov1-630x289

Последни вести

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска оцени дека заканите на Западот за воведување на дополнителни санкции кон Русија докажуваат дека Вашингтон и Брисел не сакаат да успее примирјето во Украина, пренесува МИА.

– Тоа е обид да се сврти вниманието од потребата за исполнување на мировниот договор од Минск, а зад ови повици скриен е недостигот на желба на овие актери, САД и ЕУ да биде постигнато тоа што е предвидено со договорот од Минск, истакна Лавров.

Лидерите на Германија, на Франција, на Русија и на Украина на 12 февруари во Минск постигнаа договор со кој се предвидува примирје во Украина.

Најчитани вести