Спорт

Лазаров ќе биде трет стрелец во Данска

Лазаров ќе биде трет стрелец во Данска

Според најпознатата светска обложувалница Вилјам Хил, Макердонија има минимални шанси да се закити со титулата на претстојното Европско првенство во Данска. Коефициентот дека “црвено -жолтите” ќе ја освојат титулата е (151), а зад нас се само репрезеднтациите на Црна Гора (251), Австрија и Белорусија со коефициент (501).

Но, кога станува збор за најдобриот стрелец Кире Лазаров е трет фаворит со коефициент 7.00, зад Чехот Филип Јиха и Хрватот Филип Јиха (5.50).

Прв фаворит за титулата е домаќинот Данска со коефициент 2.50, пред Шпанија (3.75), Хрватска (5.50) и Франција (6.50).

Данска е фаворит и за првото место во групата со коефициент 1.06, пред Чешка (11.00), Македонија (15.00) и Австрија (51.00).