понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Лазаров со Барселона на фајнл форот во Келн

550714_4088726662451_122522245_n

Поврзани вести

Најдобриот македонски ракометар Кирил Лазров, обезбеди учество на фајнл форот во Лигата на шампионите, откако на домашен терен во реваншот од четвртфиналето со својата Барселона го совлада германскиот Р. Н Ловен со 31:24.

Барселона успеа да се пласира на завршниот турнир само поради тоа што има постигнато повеќе погодоци на гостински терен, бидејќи на првиот натпревар Гермаците славеа со 38:31.

Лазаров на овој натпревр не беше во елемент и постигна само два гола во второто полувреме, но најважно од се е дека Барселона успеа да се пласира на фајнл форот во Келн.

Место на завршниот турнир обезбедија уште Веспрем, кој и во реваншот славеше над најбогатиот клуб во ова натрпеварување Пари Сен Жермен со 31:26 , додека Фленсбург заради еден гол повеќе постигнат на гости го елиминираше македонскиот шампион Вардар и покрај тоа што загуби со 27:25.

Последниот патик на завршниот турнир е Кил, кој денеска го игра реваншот со Металург, но има десет голови предност од првиот натпревар во Скопје (31:21).

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести