четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Лазаров во 1/4 финалето во Лигата на шампионите

lazarov

Поврзани вести

Најдобриот македонски ракметар Кирил Лазаров со својата барселона се пласира во четвртфиналето од Лигата на шампионите, откако и во реваншот од 1/8 финалето славеше против данскиот Алборг со 31:20
Лазаров на овој натпревар беше најефикасен во таборот на Барселона со шест погодоци пред Сорниендо, Сармиенто, Бенгоечеа и Нодезбо , кои по четири пати ја затресоа противничката мрежа.
Место во четвртфиналето обезбедија уште Веспрем, кој на домашен терен ја анулира негативата од два гола против Висла Плок, совладувајќи ја со 31:26, додека Флензбург славеше дан Целје со 30:27 и се пласира меѓу осумте најдобри во Лигата на шампионите.
Место во четвртфиналето денеска ќе бркаат и двата најдобри македонски клубови Вардар и Металург. Шампионот Вардар му гостува на Хамбург (18.45 ч), додека Металург (16.45) ќе игра на гости кај Колдинг.
Вардарци почнуваат од нула, бидејќи на првиот натпревар одиграа нерешено (28:28), додека Металург ќе брани шест голови позитива (23:17)

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести