петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Лазаров во идеалниот тим на ASOBAL лигата

Untitled2

Последни вести

Ново големо признание за македонскиот ракометен интернационалец Кирил Лазаров. Тој вечерва беше избран е избран во најдобрата седморка на шпанската ракометна ASOBAL ЛИГА за сезоната 2013/2014. Покрај македонскиот десен бек, Барселона во идеалниот тим дава уште четворица ракометари: босанскиот голман Даниел Шариќ, францускиот лев бек Никола Карабатиќ, шпанското десно крило Виктор Томас и данскиот кружен напаѓач Јеспер Нодесбо.

Другите двајца членови на олстар составот на лигата за минатата сезона се левото крило Хосе Марио Карилјо од Адемар Леон и средниот бек Алваро Руиз од Грањолерс. Левиот бек на Барселона, Виран Морос, пак, е прогласен за најдобар дефанзивец во лигата. Иако Барса ја освои титулата со максимални 30 победи, Хавиер Пасквал не го понесе признанието за најдобар тренер, туку Антонио Гарсија од Грањољерс, кој заврши трет во првенството.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести